„Powstanie 44 – Pamiętamy”

Uroczystość „Powstanie 44 – Pamiętamy” dzięki inicjatywie Fundacji Cultura Memoriae a we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, Dziennym Domem Pomocy Społecznej przy ul. Cybisa 7 odbyła się 2 sierpnia 2021 r.

Program spotkania opracowany przez Adama Tkaczyka, lidera zespołu Wyspy Dobrej Nadziei, sprawił, że na długo w pamięci uczestników pozostanie wspólne śpiewanie i możliwość bycia razem w tzw. realu.

Melodie i wiersze powstańcze towarzyszyły w trudnych chwilach walczącym Powstańcom. Niektóre utwory napisane zostały podczas powstania, jak np. piosenka szturmowa Batalionu „Parasol”, „Chłopcy silni jak stal” powstała 9 sierpnia 1944 roku w czasie walk na Starówce. Melodia jest zapożyczona z popularnej pieśni rosyjskiej. Tekst piosenki „Chłopcy silni jak stal” jest dziełem Józefa Szczepańskiego, pseudonim „Ziutka”. Szczepański 1 września 1944 został śmiertelnie ranny podczas osłaniania odwrotu powstańców ze Starego Miasta do Śródmieścia. Piosenki „Ziutka” zdobyły wielką popularność w walczącej Warszawie.

Uroczystość „Powstanie 44 – Pamiętamy” na długo pozostanie w pamięci jego uczestników. Wszystkie wiersze i piosenki, przywołały pamięć o wydarzeniach z 1944 roku, wzruszenie chwytało za gardło i niejedna łza się zakręciła w oku. Powracały wspomnienia. Uroczystość
zakończyła się minutą ciszy w hołdzie zabitym Powstańcom i zamordowanym cywilnym uczestnikom Powstania Warszawskiego.

Spotkanie „Powstanie 44 – Pamiętamy” zrealizowane w ramach projektu „dla Kombatanta”, który współfinansuje Urząd Miasta Warszawa, Biuro Pomocy i Projektów Społecznych. Projekt realizowany jest w Warszawie do końca 2021 roku.