Projekt Mój Design, realizowany jest przez fundację Cultura Memoriae w okresie od maja do listopada 2021 r., w ramach konkursu Upowszechnianie kultury na terenie Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy z naciskiem na działania z zakresu edukacji kulturalnej dzieci, młodzieży i dorosłych, ogłoszonym przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnica Bielany. Projekt jest kontynuacją projektów prowadzonych w 2019 i 2020 r.

Głównym celem projektu jest zwiększenie kompetencji kulturowych, rozwijanie ekspresji twórczej i kreatywności, zapewnienie kontaktu z dziełami sztuki i szeroko pojętym dziedzictwem kultury, przekazywanie wiedzy o zjawiskach kultury, poprzez poszerzenie oferty kulturalnej na Bielanach.

A także poszerzona zostaje wiedza mieszkańców dzielnicy zakresu designu i renowacji mebli poprzez warsztaty z zakresu renowacji. Zwiększona zostaje kreatywność mieszkańców Bielan, poprzez udostępnianie im przestrzeni do kreatywnego działania. Uczestnicy projektu mogą zwiększyć umiejętności praktyczne z zakresu przerabiania/ tworzenie mebli poprzez udostępnianie im przestrzeni do działania.

Rodzinne spotkania z kulturą są spotkaniami poruszającymi tematy związane ze wzornictwem, wystrojem wnętrz i polskim designem. Spotkania odbywają się raz w tygodniu w czerwcu i od września do końca listopada, łącznie 14 spotkań. Spotkania polegają na połączeniu teorii z kreatywnym działaniem, po prezentacji dzieł sztuki bądź zganienia odbywała się część twórcza – wspólne tworzenie dzieci z rodzicami – prace plastyczne.

Warsztaty z renowacji mebli i otwarta pracownia są odpowiedzią na popularny trend ratowania strych mebli ze śmietników, szczególnie tych z okresu PRL-u i odnawiania ich na własną rękę. Gdzie każdy z uczestników może zgłębić wiedzę na temat wzornictwa, nauczyć się obsługi podstawowych narzędzi stolarskich, poznać techniki renowacji, a co najważniejsze samemu dokonać renowacji mebla.

Otwarta pracownia – jest to przestrzeń warsztatowa otwarta na wszystkich pełnoletnich mieszkańców Bielan, niezajmujących się profesjonalnie i zawodowo stolarstwem, chcących pomajsterkować pod nadzorem doświadczonego stolarza w wyposażonej pracowni. Większość uczestników odnawiało krzesła i niewielkie meble, ale są również osoby, które chcą przyciąć blat kuchenny albo zrobić samodzielnie tapicerowane zagłówki łóżka. Pracownia jest otwarta co najmniej raz w tygodniu przez cały okres trwania projektu. Pracownia znajduje się na ul. Wólczyńskiej 133, budynek 6 lok. 26.

Wszelkich szczegółowych informacji i zapisy prowadzi:

Beata Olszewska

b.olszewska@culturamemoriae.pl

tel. 886 529 922