Warszawa wierszami i piosenką pisana

 

Spotkanie „Warszawa wierszami i piosenką pisana” dzięki inicjatywie Fundacji Cultura Memoriae a we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, Dziennym Domem Pomocy Społecznej przy ul. Cybisa 7 odbyło się na rozpoczęcie lata 2021.

Uczestnicy spotkania doskonale się bawili, choć żar lał się z nieba a reżim sanitarny narzucił pewne ograniczenia.

Program spotkania przygotowany przez Adama Tkaczyka, lider zespołu Wyspy Dobrej Nadziei i też wspaniała kwiatowa aranżacja w ogrodzie Dziennego Domu Pomocy Społecznej sprawiły, że na długo w pamięci pozostanie wspólne śpiewanie i możliwość bycia razem w tzw. realu.

Trudno wymienić wszystkie wiersze i piosenki, które sprawiły, że dobry nastrój i uśmiechy jeszcze bardziej rozjaśniły ten piękny czerwcowy dzień.

Jedna z piosenek, która szczególnie podobała się uczestnikom spotkania to „Piosenka o mojej Warszawie”, która powstała w 1944 r. a autorem jej słów i muzyki jest Albert Harris.

Warto dodać, że „Piosenkę o mojej Warszawie” śpiewał znany warszawski piosenkarz, Mieczysław Fogg (1901–1990). Wspominał on, że tę piosenkę otrzymał od Alberta Harrisa 16 stycznia 1945 r. w studiu Polskiego Radia w Lublinie, w obecności Stefanii Grodzieńskiej i Jerzego Jurandota. Powszechnie płakano słuchając tego utworu w wykonaniu Mieczysława Fogga. Nestor naszych piosenkarzy, opowiadał, że nigdy w życiu nie miał w swoim repertuarze tak wzruszającego utworu. „Piosenka o mojej Warszawie”.

 

Projekt współfinansuje Urząd Miasta Warszawa, Biuro Pomocy i Projektów Społecznych. Będzie realizowany w Warszawie do końca 2021 roku przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej, Okręg Warszawa.