Zamarła Danuta Tyszyńska-Kownacka, ps. „Daleńka”.

W dniu 23 października 2021 r. zamarła Danuta Tyszyńska-Kownacka lub Danuta Tyszyńska ps. „Daleńka”.

Wybitna inżynier agrotechnik, specjalistka w dziedzinie uprawy i nasiennictwa ziół, propagatorska zielarstwa i ziołolecznictwa, pisarka. Córka rzeźbiarza Jarosława Tyszyńskiego.

W czasie okupacji należała Szarych Szeregów, działającej w Śródmieściu 9. Drużyny Harcerek. W 1972 r. poślubiła Andrzeja Kownackiego, powstańca warszawskiego, zastępcę dowódcy Zgrupowania Armii Krajowej „Chrobry II”.

Śp. Danuta Tyszyńska-Kownacka przez wiele lat współpracowała z Fundacją Cultura Memoriae przy realizacji projektu „dla Kombatanta”. Była Wielkim Świadkiem Historii, lubiła ludzi, uczestniczyła w spotkaniach międzypokoleniowych, zarażała patriotyzmem i optymizmem.

Śp. Danuta Tyszyńska-Kownacka jest autorką biografii swojego ojca pt. „Okruchy pamięci. O artyście rzeźbiarzu Jarosławie Tyszyńskimoraz publikacji zawierającej wspomnienia jej męża Andrzeja Kownackiego pt. „Czy było warto?.

W roku 2011 w jednym z wywiadów śp. Danuta Tyszyńska-Kownacka mówiła:

https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/danuta-tyszynska-kownacka,2395.html

Śp. Danuta Tyszyńska-Kownacka odeszła na wieczną wartę, była pięknym człowiekiem, który na zawsze pozostanie w naszych serach. Cześć Jej pamięci !!