Informacja prasowa – „Polska – Zasłużonym dla Ojczyzny”

Warszawa, 5 listopada 2019

Informacja prasowa

Świętujący setną rocznicę urodzin, Józef Walaszczyk, odznaczony tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, który podczas drugiej wojny światowej uratował życie ponad 50 Żydów, 12 listopada w Filharmonii Narodowej w Warszawie, weźmie udział w uroczystym koncercie „Polska – Zasłużonym dla Ojczyzny”

Wydarzenie pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy organizowane jest z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej i 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Koncert „POLSKA – Zasłużonym dla Ojczyzny” organizuje Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Fundacja Cultura Memoriae w partnerstwie z Filharmonią Narodową w Warszawie, Instytutem Pamięci Narodowej, Związkiem Powstańców Warszawskich. Kolejny rok z rzędu sponsorem wydarzenia jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

Koncert po raz piąty będzie symbolicznym oddaniem hołdu wszystkim więźniom, powstańcom, ofiarom pierwszej i drugiej wojny światowej, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorzy wydarzenia pragną w ten sposób uhonorować żyjących świadków historii oraz tych, którzy odeszli na wieczną wartę.

– Niepodległość to święte słowo dla wszystkich Polaków. Chcemy wspólnie oddać hołd tym, którym zawdzięczamy, że żyjemy w wolnej Polsce. Pamiętajmy, że wolność to wartość o którą walczyły pokolenia Polaków. Chcemy zachęcać do budowania międzypokoleniowych relacji między kombatantami i młodymi osobami, dlatego też w koncercie oprócz zaproszonych weteranów, wezmą udział harcerze czy grupy rekonstrukcyjne – mówi Hanna Nowakowska, prezes Fundacji Cultura Memoriae.

– Koncert „POLSKA – Zasłużonym dla Ojczyzny” będzie kolejną okazją do oddania hołdu pokoleniu, które walczyło o Niepodległość Rzeczypospolitej – podkreśla Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. – Muzyka Karola Kurpińskiego, Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina dawała walczącym o wolność w latach II wojny światowej siłę i moc, podtrzymywała ich na duchu, dawała wiarę w odzyskanie przez Polskę utraconej suwerenności. Uroczysty wieczór w Filharmonii Narodowej będzie więc kolejnym momentem, w którym połączy nas pamięć i wdzięczność wobec tych, którzy bezinteresownie służyli Polsce, nie szczędząc swych młodych lat, zdrowia i ryzykując życie. Nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie oni – dodaje Jan Józef Kasprzyk. Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zapowiedział, że podczas koncertu „POLSKA – Zasłużonym dla Ojczyzny”, będzie obecny Józef Walaszczyk, polski „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, który podczas drugiej wojny światowej uratował życie ponad 50 Żydów. – Z okazji setnych urodzin odśpiewamy mu wspólnie „200 lat”. Będzie najstarszym uczestnikiem koncertu – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

Z kolei ppłk Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich apelował o międzypokoleniowe przekazywanie pamięci o tragicznych wydarzeniach drugiej wojny światowej i jej uczestnikach. – To dobry moment, aby w oparciu o historyczne, bardzo bolesne dla naszego kraju doświadczenia, pomyśleć o zadaniach, jakie będą udziałem młodszych pokoleń. Pokoleń, które mają to ogromne szczęście, że mogą żyć w państwie niepodległym, samodzielnie decydującym o swoim rozwoju, przyszłości i dobrobycie jego obywateli – wskazuje ppłk Galperyn.

– Nieodłączną częścią misji PGE Polskiej Grupy Energetycznej, jest nie tylko dbanie o rozwój gospodarczy Polski, ale także kształtowanie świadomości i pamięci historycznej wśród wszystkich pokoleń Polaków. Dlatego też co roku angażujemy się w projekty społeczne, których celem jest przypominanie o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski, jak również uczczenie zwykłych ludzi, których niezwykłe czyny pozwoliły nam dzisiaj cieszyć się upragnioną wolnością. Kultywowanie pamięci to nasz obowiązek i czujemy się odpowiedzialni za to przed tymi, którym zawdzięczamy niepodległość Polski – podkreśla Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W programie koncertu usłyszymy znaną polską pieśń patriotyczną
w
wykonaniu muzyków Orkiestry Filharmonii Narodowej. Muzykę do „Warszawianki” skomponował Karol Kurpiński, wybitny muzyk i dyrygent z czasów klasycyzmu i romantyzmu. Prapremiera pieśni miała miejsce
5 kwietnia 1831 roku w Teatrze Narodowym w wolnej od Rosjan Warszawie. Przełożył ją na język polski Karol Sienkiewicz, brat Henryka Sienkiewicza. Do dziś pieśń cieszy się popularnością podczas uroczystości wojskowych i patriotycznych.

W Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej zabrzmi również Uwertura do operyParia” Stanisława Moniuszki – ostatnie ukończone dzieło Stanisława Moniuszki, mające swoją premierę 11 grudnia 1869 roku
w Teatrze Wielkim w Warszawie, na 3 lata przed śmiercią kompozytora. Libretto autorstwa Jana Chęcińskiego zostało oparte na motywach tragedii Casimira Delavigne’a pod tym samym tytułem.

W drugiej części tego wyjątkowego wydarzenia publiczność usłyszy koncert fortepianowy f-moll op.21 Fryderyka Chopina w wykonaniu Marka Brachy z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza. Nie zabraknie także patriotycznej poezji w recytacji Adama Tkaczyka.

Na wydarzenie obowiązują zaproszenia.

Akredytacje dziennikarzy na koncert przyjmowane są do 12 listopada do
godz. 12.00. W zgłoszeniu mailowym wysłanym na adres
promocja.zasluzonymdlaojczyzny@gmail.com prosimy o podanie imienia,
nazwiska, nazwy redakcji oraz telefonu kontaktowego.

– prosimy o podanie imienia, nazwiska, nazwy redakcji oraz telefonu kontaktowego.

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Organizatorzy:

Partnerzy:

Sponsor:

Patron medialny: