Pożegnanie – Kazimierz Możdżonek

Pożegnanie

Kazimierz Możdżonek zmarł w dniu 6.08.2018 r. Urodził się 23.09.1925 r. w Warszawie. Rodzice to: ojciec Władysław, mama Eleonora z domu Ulinowicz

W roku 1942 rozpoczął działalność konspiracyjną, przyjmując pseudonim “Tygrys”. Podczas Powstania Warszawskiego służył w V Obwodzie (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – 4. Rejon – 1. Szwadron Strzelców Motorowych. Wszystko jest dokładnie opisane we wspomnieniach Kazimierza Możdżonka pt. „188 dni”, które wydane były na prawach rękopisu przez Środowisko II Batalionu Szturmowego „Odwet” i I Szwadronu Strzelców Motorowych Światowego Związku Żołnierzy AK.

Za wybitne zasługi w obronie niepodległości i suwerenności Państwa Polskiego w latach 1939-1956 Kazimierz Możdżonek został odznaczony (21.07.2014 r.) Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości. Odznaczony był także Krzyżem Powstania Warszawskiego, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska Polskiego.

Jako członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa wykazywał się bardzo dużą aktywnością, przez wiele lat był skarbnikiem Zarządu, aktywnie działał w środowisku II batalionu szturmowego „Odwet”.

Więcej: rozmowa 11 listopada 2017 r. wieczór RDC „Porozmawiajmy o niepodległości” W RDC rocznicowe rozmowy w 150. rocznicę urodzin Marszałka J. Piłsudskiego, 99. rocznicę Narodowego Święta Niepodległości gościem RDC był Kazimierz Możdżonek, żołnierz AK i Powstaniec Warszawski.

http://www.rdc.pl/tag/robert-ogrodnik/

Cześć Jego Pamięci !!